Wybierz język:

  • Polish
  • English
 
 
Drukuj Email

WYTWARZANIE CO2


Dwutlenek węgla jest wytwarzany z próbek które przeszły wstępną preparatykę chemiczną. Próbki organiczne są spalane, zaś próbki węglanowe są rozkładane przy użyciu kwasu. Wytworzony CO2, po oczyszczeniu jest kierowany do grafityzacji.
  
wytwarzanie_co2.2.png
Układ próżniowy używany przy wytwarzaniu i oczyszczaniu CO2 w Poznańskim Laboratoriium Radiowęglowym

 
Wytwarzanie CO2

Etapy procedury wytwarzania CO2 są zilustrowane na poniższym diagramie.
wytwarzanie_co2b.png
Próbkę umieszcza się, a następnie zamyka w próżni w rurce kwarcowej, wraz z odpowiednią ilością tlenku miedzi i srebra (etapy 3 i 4). Tlenek miedzi służy jako źródło tlenu do spalenia próbki, zaś srebro odgrywa rolę w oczyszczaniu CO2. Wcześniej, ścianki rurki kwarcowej, tlenek miedzi i srebro są oczyszczane przez wyprażanie w próżni w wysokiej temperaturze (etapy 2a - 2d). Aby spalanie było całkowite, rurki są przetrzymywane w temperaturze 900°C przez  8 godzin. (etap 5).

Po spaleniu, rurka jest łamana w aparaturze próżniowej, uwolniony gaz jest osuszany (etap 6) przez wymrożenie wody w temperaturze suchego lodu (-80°C), a CO2 jest zbierany przez wymrożenie w temperaturze ciekłago azotu (etap 7). Ilość wytworzonego CO2 określa się mierząc jego ciśnienie w znanej objętości (etap 8), i nadmiar dwutlenku węgla usuwa się (etap 9). Porcja dwutlenku węgla odpowiadająca 1 miligramowi węgla zostaje zebrana (etap 10) i przeznaczona do dalszej preparatyki.

Cała procedura, łącznie z oczyszczaniem rurek i odczynników do spalania, wymaga 4 dni pracy.

Rozkład w kwasie


Próbki węglanowe są rozkładane w kwasie ortofosforowym w 80°C. Rozkład odbywa się w próżni, w układzie podobnym do stosowanego w etapie 6 procedury spalania. Uwolniony CO2 jest oczyszczany i dalej traktowany tak samo, jak w procedurze spalania (etapy 7 - 10).

Szczegóły stosowanej przez nas procedury spalania wraz z dyskusją źródeł zanieczyszczenia próbek są opublikowane w pracy Czernik i Goslara (Radiocarbon, vol. 43 (2001), 283-291).

Inne strony poświęcone preparatyce próbek:
Ogólne + preparatyka chemiczna | Wytwarzanie CO2 | Grafityzacja
 
 
© 2020 Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.